Lista kategorii

Skuteczne i nie efektywne zabiegi na cellulit

Odwiedzin: 1197 2018-01-11 07:20
Skuteczne i nie efektywne zabiegi na cellulit

Share Button

Cellulit to najnudniejszy temat od wielu lat, ale i najczęściej podejmowany przez kobiety, które są na niego narażone, czyli prawie wszystkie... Pojawia się nie tylko na naszych udach czy pośladkach, ale ramionach, łydkach. Nie jest niebezpieczny, ale po prostu bardzo kłopotliwy. Każda kobieta w pierwszej kolejności po dużym biuście, ładnej pupie i pięknych włosach dojrzy u innej kobiety cellulit!

 

 

Nie będziemy męczyć tym, jak wygląda cellulit, bo każda kobieta dobrze zna ten widok.

Jednak warto przyjrzeć się przyczynom powstawania, bo zazwyczaj skupiamy się na objawie w postaci skórki pomarańczowej i tam prowadzimy walkę z cellulitem.

Prawdziwa przyczyna cellulitu nie jest do końca poznana, jednak znamy czynniki, które wpływają na jego pojawienie:

 • Genetyczne predyspozycje

 • Hormony-insulina zwiększa zawartość tłuszczu.

 • Płeć. Cellulit częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

 • Zmiana masy ciała. Wahania wagi w górę może uwydatnić cellulit, jednak spadek wagi często podkreśla i pogłębia jego obecność.

 • Styl życia. Dłuższe i systematyczne okresy siedzenia lub stania mogą nasilać powstawanie cellulitu.

 • Ciąża to okres zwiększonego stężenia insuliny, prolaktyny i płynów w organizmie co skutkuje pojawieniem się cellulitu.

  Stopnie cellulitu to klasyfikacja jego

  Jak zbadać cellulit?

  Cellulit został podzielony na trzy główne klasy na podstawie klinicznej ostrości.

Stopień I

 • gładka skóra bez wgłębienia na stojąco i podczas leżenia

 • widoczny podczas uciśnięcia skóry

Stopień II

 • widoczny na stojąco, ale znika w pozycji leżącej

Stopień III

 • widoczny w pozycji stojącej i na leżąco

 • jeszcze bardziej widoczny podczas ściskania skóry


Jakie stosuje się leczenie cellulitu?

Po pierwsze i jest to najważniejszy punkt, utrata wagi, ale nie za szybko, by nie doszyło do zwiotczenia i odwodnienia skóry.

Opcje leczenia cellulitu 


1. Endermologia
Użycie urządzeń do masażu mechanicznego w dotkniętym obszarze daje efekty tylko po poddaniu się serii zabiegów z zachowaniem systematyczności. Mogą pomóc zmniejszyć dodatkowo rozmiar np. w części uda. Metoda kosztowna z niewielkimi dowodami na długotrwały efekt.

2. Liposukcja

Procedura chirurgii plastycznej jest bardzo skuteczna do usuwania dużych obszarów tkanki tłuszczowej głęboko umieszczonego podskórnego tłuszczu. Tkanka tłuszczowa z cellulitem znajduje się blisko powierzchni skóry a w tych miejscach, każdy dobry specjalista chirurgii plastycznej wie, że liposukcja może być bardzo ryzykowna.

3. Mezoterapia
Istnieje kilka preparatów, które wstrzykiwane do tkanki podskórnej mają na celu rozpuszczenie tkanki tłuszczowej. Zabiegi mezoterapii powinny być wykonywane tylko przez lekarzy, ponieważ istnieje ryzyko powikłań w pod postacią ropni i bliznowacenia. Nie zawsze efekt jest taki, jaki pacjentka sobie życzy i oczekiwała po reklamie salonu kosmetycznego, dlatego najlepszym wyjściem jest poddanie się zabiegowi w miejscu, gdzie procedury są łączone, a pacjentka pozostaje pod ścisłym nadzorem lekarza.
Dla wielu osób to TYLKO mezoterapia, ale do czasu kiedy powstają powikłania, które już osoba niebędąca lekarzem nie potrafi wyłapać i na czas pomóc.

4. Zabiegi z użyciem fal radiowych

Urządzeń na polskim i światowym rynku jest bardzo dużo, jedne są dopiero w trakcie badań a inne używane od lat ze wskazaniem m.in. na walkę z cellulitem.
Jedno trzeba powiedzieć, że długotrwała skuteczność ich jest nieznana. Istniejące urządzenia łączące w sobie podczerwień (700-2000 nm) i bipolarną częstotliwość radiową oraz ssanie z masażem mechanicznym walczą z cellulitem. Urządzenia bipolarne penetrują skórę > 3 mm w celu złogów tłuszczowych. Dodatkowo stosowane są urządzenia jednobiegunowe, które wykorzystują promieniowanie elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości.

5. Urządzenia ultrasonograficzne
Ich skuteczność nie jest do końca poznana.

6. Lipoliza laserowa
Ma na celu zniszczenie wyznaczonych obszarów tkanki tłuszczowej.

7. Leki stosowane miejscowo
Stosowane przez minimum 6 miesięcy dały rezultat zmniejszenia cellulitu, zwiększenia produkcji kolagenu oraz sprężystość włókien.

8. Kosmetyki
Najczęściej zawierają kofeinę i składniki inne składniki roślinne, niestety o nieznanej skuteczności. Niektóre składniki mogą powodować alergiczne zapalenia skóry.

9. Terapia karboksylową w postaci dostarczenia do tkanki tłuszczowej zastrzyku dwutlenku węgla ma za zadanie rozpuszczenie tkanki.

10. Krioterapia

 

Pamiętajmy, że najlepszą opcją w walce z cellulitem jest połączenie zabiegów, ale pod okiem lekarza oraz radykalna zmiana stylu odżywiania i wprowadzenie, chociaż małej dawki sportu w życie.

 

 

 • Redaktor Barbara Szuszkiewicz
 • Barbara Szuszkiewicz
Share Button