Lista kategorii

Artykuły

Kto nie może zostać krwiodawcą? Dyskwalifikacja stała. Najważniejsze informacje. Podstawowe badanie proktologiczne czyli per rectum. Wskazania, przygotowanie i przebieg Jak się przygotować do badania krwi? Ferrytyna–co to jest?  Badanie, normy, objawy zaniżonego lub zawyżonego poziomu Morfologia. Normy i patologie. Jak często wykonywać? Badania laboratoryjne jakie możemy mieć zlecone w celu zdiagnozowania naszego organizmu Powiedz mi jaką masz grupę krwi a będę wiedzieć z kim mam do czynienia! Grupa A Samokotrola piersi to twój obowiązek. Jak prawidłowo sprawdzać? Nie wpędzaj się do grobu ! Antygeny HBS (HBsAg) w krwi to znak, że jesteś zakażony wirusem HBV Densytometria kości. Zbadaj gęstość i wytrzymałość masy kostnej. Grupa krwi powinna być znana każdemu z nas Zanim stracisz przytomność... dowiedz się czegoś więcej o pobieraniu krwi Test na HIV jako badanie przed zabiegiem coraz częściej wymagane Biopsja piersi z implantami pod specjalnym nadzorem ! RTG- badanie rentgenowskie z implantami piersi. Jakie badania po powiększeniu piersi implantami?

Od kilku lat widzimy wzrost zainteresowania zostania krwiodawcą. Obserwując portale społecznościowe, widać jak bardzo chcemy być przydatni potrzebującym. Zdarza się nagłe zapotrzebowanie na rzadką grupę krwi, a miejsca takie jak Facebook jest znakomitym miejscem, by ogłosić taką informację. Niestety często zdarza się tak, że pomimo wielkich chęci nie możemy zostać krwiodawcami... wiecej »

Badanie per rectum, czyli przez odbytnicę, to bardzo proste badanie proktologiczne wykonywane palcem. Lekarz wykonujący to badanie może za pomocą dotyku dokonać podstawowego rozpoznania stanu odbytnicy, prostaty, dna pęcherze moczowego itd. Niestety panowie niechętnie poddają się badaniu pre rectum czując zażenowanie, ale niepotrzebnie! ... wiecej »

Proste badanie krwi, które zleca specjalista. Zgłaszamy się rano do punktu pobierania i tam zaczynają się pytania do pacjenta. Nie każdy pamięta o zaleceniach lekarza, a niektórzy lekarze wpadając w rutynę, nie domyślą się nawet, że to, co dla nich jest normą, pacjentowi nawet nie przejdzie przez myśl. Jak się przygotować do badania krwi by wyniki były jak najbardziej wiarygodne... wiecej »

Ferrytyna. Czym jest i co oznacza słowo, które rzadko słyszymy. Kiedy dochodzi do zaburzeń przemiany żelaza, to oznaczania poziomu ferrytyny jest podstawowym i najważniejszym badaniem laboratoryjnym. Wiemy, że poziom żelaza jest bardzo ważny w normalnym funkcjonowaniu naszego ciała, ale by sprawdzić, jakie rezerwy są w organizmie, zdajemy się na badanie wartości w surowicy. Czy całe... wiecej »

Morfologia(BLOOD PICTURE)Podstawowe badanie krwi obwodowej, polegające na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfologicznych krwi. Do standardowego badania krwi należą: RBC, MCV, MCH, MCHC, WBC, PLT, HGB, HCT. ... wiecej »

Badania przed zabiegami są nieodzownym elementem przygotowania pacjenta. Co znaczy profil oznaczeń? Z jakim profilami badań biochemicznych krwi możemy się spotkać przed zabiegiem. Mają za zadanie wychwycenie schorzeń, które bez tych czasem prostych badań nigdy nie byłaby zdiagnozowane. Profile oznaczeń są najdokładniejszą miarą stanu faktycznego funkcjonowania narządów.... wiecej »

Grupa krwi jest zagadką dopóki nie zdobędziemy się na odwagę i poddamy "straszliwemu badaniu" czyli oddamy krew do przebadania na oznakowanie jaką grupę posiadamy. Nie chcemy kolejny raz pisać jak ważna to dla nas wiedza, która ratuje życie nie tylko nasze, ale możemy wiedząc jaką posiadamy grupę krwi pomóc komuś kto jej bardzo potrzebuje. Dziś jednak o wpływie grupy A na naszą... wiecej »

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. Rozwija się przeważnie około 50.roku życia, a częstość zachorowań wzrasta wraz z wiekiem. Zdarza się jednak i u kobiet zupełnie młodych. Rak jest nowotworem w dużym procesie uleczalnym –warunkiem jednak jest rozpoznanie choroby we wczesnym stadium, gdy jest on uleczalny. ... wiecej »

ANTYGEN HBS (HBsAg) Jest to najprostsze i najpopularniejsze badanie pozwalające wykryć zarażenie HBV (wirusowe zapalenie wątroby) Antygen jest to białko strukturalne wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV). Obecność we krwi antygeny HBs jest dowodem na zakażenie pacjenta wirusem HBV. ... wiecej »

Densytometria kości jest badaniem gęstości kości, na jej podstawie możemy rozpoznać osteoporozę lub osteopenię. Określa gęstość mineralną kości i pozwala precyzyjnie zmierzyć masę kości. Pośrednio możemy wywnioskować wytrzymałość kości na obciążenia mechaniczne. Badanie densytometryczne pozwala wcześnie (z wyprzedzeniem od 5 do 20 lat) stwierdzić zwiększone ryzyk... wiecej »

Grupa krwi i jej oznaczenie powinno być dla każdego ważnym punktem podczas badań krwi. Jeśli nie wiesz czy masz grupę A, B, AB, lub 0 zwróć się do lekarza o skierowanie na oznaczenie rodzaju grupy krwi. ... wiecej »

Pobieranie krwi jest wielkim przeżyciem dla wielu z nas. Warto wiedzieć jak się przygotować i czego się spodziewać. Nawet twardzielowi zmiękną kolana na widok igły, ale to czasem reakcja na bycie na czczo by wynik badania krwi był jak najbardziej prawidłowy. Czasem pobierana jest krew z innych miejsc jak zgięcie łokcia a np. z grzbietu dłoni lub stopy.... wiecej »

sponsorowany

Wydaje się że temat HIV odszedł ostatnimi czasy na dalszy plan. Czy już opanowaliśmy wiedzę o tym wirusie? Czy po prostu oswoiliśmy się z nim? Istnieje test, który wykrywa jego obecność. Często zdarza się że jest wymagany przez niektórych lekarzy przed zrobieniem zabiegu. Czy jest to przesada, strach a może po prostu zdrowe podejście lekarza?... wiecej »

Biopsja piersi jest wykonywana na zlecenie lekarza w celu pobrania wycinka (płynu) z chorobowo zmienionego miejsca np. guza piersi. Najczęściej w podejrzeniach o nowotwór i jest badaniem uzupełniającym do mamografi lub usg. Pobrany materiał wysyłany jest do laboratorium histopatologicznego w celu określenia zmian w piersi. Rodzaj biopsji określa lekarz. Cienkoigłowa, gruboigłowa, chiru... wiecej »

RTG- badanie rentgenowskie z implantami piersi dla wielu pacjentek po korekci biustu wkadkami silikonowymi... wiecej »

  Jakie badania po powiększeniu piersi implantami? Przeszłaś operacje piersi implantami... Wszystko poszło po Twojej myśli. Jesteś bardzo zadowolona z efektu. Czy nie zapomniałaś o badaniach swoich piersi? Nadal obowiązuje Cię samokontrola i robienie dodatkowych badań! Teraz jeszcze większą uwagę powinnaś skupić na zmianach zachodzących w nich. Na co nalezy szczególn... wiecej »